Przez ostatnie 14 lat polski rynek domów seniora urósł o ponad 80 proc. Do 2060 r. aż 40 proc. Polaków będą stanowić osoby w wieku powyżej 60 lat
Polskie społeczeństwo się starzeje, a szczególnie szybko przybywa osób powyżej 80. roku życia – do 2033 r. mają stanowić już 7 proc. populacji. Zmiany te znajdują odbicie w rynku tzw. domów seniora. Od 2010 r. liczba tego typu placówek oferujących zakwaterowanie wzrosła o 106 proc., a bez zakwaterowania – o 74 proc. Niemal wszystkie znajdują się w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji finansowej. Z okazji nadchodzącego Ogólnopolskiego Dnia Seniora Fundacja Dr Clown przygotowuje specjalną akcję, by przypomnieć, że to właśnie seniorzy mają nam najwięcej do przekazania i że warto poświęcać im swój czas i uwagę przez cały rok.
2024-11-12, 10:44

Za dwa dni, 14 listopada, przypada Ogólnopolski Dzień Seniora, ustanowiony w celu kształtowania społecznego postrzegania osób starszych, walki z ich wykluczeniem, a także promowanie działań mających za zadanie zapewnienie im godnego życia. To święto dotyczy już prawie 10 mln Polaków – według danych GUS ponad 26 proc. ogółu naszego społeczeństwa stanowią osoby 60-letnie i starsze. Do 2060 r. będzie to już niemal 40 proc. Szczególnie szybko przybywa osób w wieku powyżej 80. roku życia. Obecnie stanowią one 4 proc. ludności Polski, ale przewiduje się, że w ciągu dekady odsetek ten prawie się podwoi, osiągając 7 proc. w 2033 r.

Jak podaje rządowy Departament Polityki Senioralnej, ponad połowa polskich gospodarstw domowych, w których żyją tylko osoby 60-letnie i starsze, to gospodarstwa jednoosobowe. Jednocześnie mniej lub bardziej poważne ograniczenia zdolności do wykonywania codziennych czynności dotykają 45 proc. polskich seniorów. Wsparcie, które państwo oferuje osobom starszym, obejmuje m.in. pomoc w miejscu zamieszkania oraz zakwaterowanie w Domach Pomocy Społecznej, czyli specjalnych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku, przewlekle chorym lub z niepełnosprawnościami. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z tego typu placówek korzysta 24,6 tys. osób.

Według dostępnych badań ponad ¼ osób w wieku 80 i więcej lat odczuwa samotność. Dodatkowo ich samopoczucie pogarszają problemy zdrowotne, przykrości wynikające z utraty samodzielności czy poczucie bycia niepotrzebnym. A przecież właśnie osoby starsze mają nam naprawdę wiele do przekazania – mówi Agata Bednarek, Prezeska Fundacji Dr Clown.Wolontariusze i wolontariuszki Fundacji Dr Clown od początku naszej działalności poświęcają uwagę i czas starszym osobom w Domach Opieki Społecznej i szpitalach, a ich wizyty dodają seniorom otuchy, której tak potrzebują, motywują ich do aktywności i pozwalają budować wyjątkowe, dające radość relacje. Mamy nadzieję, że również inne dni w roku staną się czasem dawania bliskości i ciepła osobom starszym. 

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora Fundacja Dr Clown po raz kolejny rusza z wyjątkową akcją – podczas odwiedzin u kilkuset starszych pensjonariuszy i pensjonariuszek w Domach Opieki Społecznej w całej Polsce wolontariusze i wolontariuszki poproszą ich o podzielenie się swoimi złotymi myślami na temat życia. Później zostaną one opublikowane na stronie i w mediach społecznościowych Fundacji. 

Rynek domów seniora urósł o 81,5 proc. od 2010 r. 

Jak wynika z analizy danych z Krajowego Rejestru Sądowego, przeprowadzonej na zlecenie Fundacji Dr Clown, od 25 lat wyznaczającej standardy terapii śmiechem u podopiecznych i pacjentów w szpitalach i wyspecjalizowanych placówkach, rynek domów pomocy społecznej w Polsce nie jest duży. Obejmuje nieco ponad 5 tys. podmiotów, z czego 1,3 tys. to podmioty z branży pomocy społecznej z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych lub z niepełnosprawnościami, a pozostałe 3,8 tys. to podmioty z sektora pomocy społecznej bez zakwaterowania. Jednak ich liczba z każdym rokiem rośnie. 

Od 2010 r. liczba tego typu placówek zarejestrowanych w KRS wzrosła o 81,5 proc., z czego tych oferujących zakwaterowanie o ponad 106 proc., a tych bez zakwaterowania – o ponad 74 proc. Niemal wszystkie te podmioty – 98 proc. – znajdują się w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej. W przeciwieństwie do wielu innych sektorów branża ta nie odczuła skutków pandemii, a liczba zawieszanych działalności pozostała na bardzo niskim poziomie. 

Dane cytowane w tekście pochodzą z badania Dun & Bradstreet przeprowadzonego w październiku 2024 r. Analizie poddano dane z rejestru KRS.

KONTAKT / AUTOR
Anna Czajka-Kalinowska
Managerka Public Relations
691476903
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.