W Polsce zarejestrowanych jest ponad 315 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy oraz ponad 41 tys. położnych i położników, jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Od dziesięciu lat co roku niezmiennie rośnie liczba osób nabywających prawo do wykonywania tych zawodów.
Od ponad 50 lat 12 maja na świecie obchodzony jest Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Polsce zwraca na niego uwagę m.in. Fundacja Dr Clown, nie tylko wyrażając uznanie dla przedstawicielek i przedstawicieli tych zawodów, ale również udzielając im wsparcia w ich pracy. W tym roku spotka się z ponad 5,5 tys. osób z personelu medycznego z 54 szpitali i 42 miast w całej Polsce, by przekazać im informacje na temat terapii śmiechem oraz wpływu uśmiechu na jakość życia i zdrowia. Przygotowała na ten temat specjalny poradnik z ćwiczeniami. Fundacja Dr Clown od 25 lat wyznacza standardy w terapii śmiechem i sposobach budzenia radości u dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami w szpitalach i wyspecjalizowanych placówkach.
Badania naukowe dowodzą, że śmiech pozytywnie wpływa m.in. na układ odpornościowy, wspiera usuwanie z organizmu substancji związanych ze stresem, czyli kortyzolu i adrenaliny. Według badań nad zastosowaniem terapii śmiechem w leczeniu bólu przewlekłego przyniosła ona średnią redukcję bólu nawet o 30 proc. Śmiech może również redukować występowanie objawów depresji, pozwala się odprężyć, odreagować frustrację i lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, do których niewątpliwie należy pobyt w szpitalu, ale też praca w zawodzie pielęgniarskim i konieczność nieustannego stykania się z chorobami, cierpieniem i bezradnością. Dlatego chcemy wesprzeć pielęgniarki, oferując im zestaw narzędzi do poprawy samopoczucia nie tylko ich podopiecznych, ale również, mamy nadzieję, ich samych. Tak możemy podziękować im za ich ważną i często niełatwą pracę, a także za wsparcie dla naszych wolontariuszy i pomoc w budzeniu uśmiechów pacjentów — mówi Agata Bednarek, Prezeska Fundacji Dr Clown.
Zawód pielęgniarki kojarzy się pozytywnie 71 proc. Polaków
Obie wymienione profesje są silnie sfeminizowane — wśród personelu pielęgniarskiego kobiety stanowią aż 97 proc., a wśród położniczego — ponad 99 proc. Najczęstszymi motywacjami do wyboru tych zawodów są chęć niesienia pomocy osobom chorym i cierpiącym oraz poczucie powołania, a także — szczególnie wśród młodszych przedstawicielek zawodu — możliwość ciekawej pracy, umożliwiającej rozwój i poszerzanie wiedzy. Satysfakcja z wykonywanej pracy jest wśród pielęgniarek i położnych bardzo wysoka. Połowa w skali od 0 do 10 ocenia ją na 7 lub wyżej.
Według najnowszych danych portalu No Fluff Jobs, zawód pielęgniarski budzi pozytywne skojarzenia u 71 proc. Polaków, a 75 proc. uważa, że jest to najważniejsza grupa zawodowa, jeśli chodzi o wpływ wywierany na społeczeństwo.
Fundacja Dr Clown szkoli i koordynuje pracę blisko 500 profesjonalnie wyszkolonych wolontariuszy — Doktorów Clownów — którzy docierają do niemal 150 szpitali i placówek specjalistycznych w ponad 80 miastach całej Polski przez cały rok, nawiązując relacje z niemal 41 tys. beneficjentów rocznie. Oprócz tego Fundacja prowadzi jedną z największych w Polsce inicjatyw dogoterapii.
Jak wiadomo, szpital nie jest najprzyjemniejszym miejscem na świecie, a Doktorzy Clowni zawsze potrafią wywołać kilka minut uśmiechu naszych małych pacjentów, pomagają im zapomnieć o strachu i zastrzykach oraz dodają sił w powrocie do zdrowia. Dzięki ich pomocy czas pobytu w szpitalu kojarzy się też z uśmiechem i zabawą. A uśmiech dzieci jest priorytetem również dla nas, pielęgniarek, dlatego jesteśmy wdzięczne wolontariuszom — mówi Małgorzata Kępa, Pielęgniarka Oddziałowa z oddziału dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie.
Wolontariusze Fundacji Dr Clown wzbudzają uśmiech na twarzach małych pacjentów, co pomaga w leczeniu i wspiera naszą pracę, ułatwiając współpracę pacjentów z personelem pielęgniarskim — dodaje Nicole Zając, Pielęgniarka Oddziałowa z oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.
Środki zbierane przez Fundację są przeznaczane w dużej mierze na finansowanie szkoleń Doktorów Clownów, którzy docierają z terapią śmiechem do polskich szpitali, ich wyposażenia, dojazdów i na organizację dobroczynnych akcji specjalnych. Wywołali w Polsce już ponad milion uśmiechów.